• MULTİPLE SKLEROZ TEDAVİSİ • MS merkezi sinir sisteminde iltihabi değişikliklere neden olabilen bir hastalıktır. Hastalık çoğunlukla ataklarla ve düzelmelerle seyreder, bazılarında ise sürekli ilerleyen (yavaş veya hızlı) bir durum gösterir.

  Hastalık beynin beyaz cevherinde ve merkezi sinir sisteminde hızlı iletimi sağlayan sinirsel yapıları kaplayan kılıflarda (myelin) hasar meydana getirir. Hastalığın gelişiminde bağışıklık sisteminin myelin kılıfını yanlışlıkla yabancı gibi tanıyarak savunma mekanizmasını çalıştırmasının etkili olabileceği düşünülmektedir. Bununla birlikte genetik olarak hastalığa yatkın kişilerde virüslerle bu hastalığın meydana gelebileceği üzerinde de durulmaktadır.

  Farklı zamanlarda ortaya çıkabilen bu iltihabi durum ve kılıf hasarı, beyin ve omuriliğin herhangi bir seviyesinde gelişebileceğinden, hastada ortaya çıkan belirtiler son derece değişken ve çeşitlidir.

  MS bulaşıcı veya kalıtsal (anne-babadan geçen) bir hastalık değildir. • BELİRTİLER


 • MS sıklıkla 20-40 yaşları arasında, genellikle duyu kaybı, görme bozuklukları, kuvvet ve denge kayıpları, idrar tutma bozukluklarından bir veya birkaçı ile birlikte başlar. Başlangıçta belirtiler çok hafif olabileceği gibi çok şiddetli bir şekilde de başlayabilir.

  Beyindeki ventriküller civarında yerleşen MS plakları sık olmakla birlikte genelde belirtilere neden olmazlar.

  Beyin sapı ve beyincikte yerleşim durumunda; çift görme, gözlede kayma (nistagmus), konuşma ve yutma bozukluğu, denge bozukluğu, yürüme zorluğu, kol ve bacak hareketlerinde zorlanma gibi belirtiler meydana gelir.

  Göz sinirlerinin tutulması MS de en sık rastlanılan başlangıç bulgularındandır. Görme keskinliğinde azalma meydana gelir.

  Omuriliğin boyun bölgesinde meydana gelen tutulum mevcutsa; kol ve bacaklarda kuvvet kaybı ve hareket bozukluğu, duyu kaybı, idrar tutma bozukluğu, cinsel fonksiyon bozukluğu meydana gelir.

  İlk 5 yıl; hastaların %65 inde düzelme ve ataklarla seyreden bir durum vardır. %15-20 hastada hem ataklar hem de ilerleme devam eder. İlk 5 yılın sonunda ise hastaların %10-20 si normal hayatlarına devam ederken, %10-25 i yardımcı yürüme cihazlarına gereksinim duyarlar.

 • TANI

 • Doktorunuz MS tanısını muayene sonucunda koyar.

  Manyetik Rezonans, Beyin Omurilik Sıvısı analizi gibi laboratuvar yöntemleri muayene bulgularını destekleyen yöntemlerdir.

 • TEDAVİ

 • 1. Atak Tedavisi: İlk beş yıl ataklar kendiliğinden düzelebilr. Ancak 5 yıldan sonra her atak bir sekel bırakarak hastalık ilerler. Ataklar sırasında 5-7 gün süreyle damardan (infüzyon şeklinde) metilprednizolon verilir. Sık atak geçirenlede bu tedavi ayda 1 gram olacak şekilde tekrarlanır.

  2. Şikayetlerin Tedavisi: Hastadaki kas sertliği hareket zorluğunun temel nedenidir. Bunu gidermek için, baclofen ve tizanidin gibi ilaçlar kontrollü olarak kullanılabilir. Hasta ayrıca fizik tedavi ve egzersiz programına alınmalıdır.

  Mesane kontrolünü sağlamak için; idrar tutamama gibi durumlarda oxybutinin, yapamama durumunda ise aralıklı mesae sondası uygulaması kullanılır.

  Erkeklerdeki iktidarsızlık sorunu şeker hastalarındaki gibi penise papaverin uygulanması ile geçici olarak çözülebilir.

  Aralıklı oalrak görülen yanma, batma, uyuşukluk ve ağrı gibi şikayetlerde amitriptilin, karbamazepin ve sodyum valproat gibi ilaçlar kullanılabilir.

  3. Bağışıklık Sistemini Etkileyen İlaçlar Kullanılabilir: Yaygın kullanım kazanmamıştır.

 • HERBALİST BOZKURTBEY'İN BİTKİSEL REÇETESİ


 • HERBALİST BOZKURTBEY BU RAHATSIZLIKTA TIBBIN GELMİŞ OLDUĞU SON AŞAMA OLAN, BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ EŞSİZ BİTKİ ÖZLERİYLE UYARARAK, BU RAHATSIZLIKTA %90'LARA VARAN OLUMLU SONUÇLAR ALMAKTA ve YAŞAM KALİTESİNİ YÜKSELTMEKTEDİR.

 • HERBALİST BOZKURTBEY'e ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!

 • Konu ile ilgili bir hasta teşekkürü

 • Saygıdeğer Bozkurtbey ,

  Sizin de bildiğiniz gibi, ben İzmir'ın en büyük çok katlı mağazalarından birinin sahibinin kızıyim.Ekonomik imkanlarımız çok geniş olmasına rağmen 26 yaşından beri bu rahatsızlıkla iç içeyim.

  Amerika'da dahil olmak üzere tedavi olmadığım yer kalmadı. Maalesef sonuç negatifti ve hayata küstüm.

  Ta ki bir çalışanımızın babası ile ilgili, mide kanseri tedavisi dolayışı ile sizi ve bu konudaki başarılarınızı duyana dek. Kaybedecek birşeyim olmadığından hiçbir ümidim yokken ,başlamış olduğum fitoterapi reçeteleriniz ile (tabı ki fizik tedavi ve doktor kontrolleri ile birlikte) şu an yardım alarakta olsa yürüyor ve idrar sorunumu halledebiliyorum.Böyle bir yardımın maddi değeri ölçülemez. Fakat tedavim boyunca gerekli bitkisel ürünler için harcamış olduğum 1200 Dolar'ın en az 3 katını ihtiyaç sahiplerine yardım olarak dağıtarak dualarımın kabulunun fitresini ödemeye çalıştım Allah sizden bin kere razı olsun...

  Başarılı çalışmalarınızın devamını temenni eder saygılar dilerim..

  Not:İsim ve soyadı bizde mevcut olan bu hanımefendi ticari konumu itibariyle isminin saklı tutulmasını istemiştir.

 • HERBALİST BOZKURTBEY'e ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!

 •                                                                                                                                                  BAŞA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ...