• VİTİLİGO NEDİR? • Vitiligo deriyi boyayan maddenin (pigment ) kaybı nedeniyle, cildin beyazlaşması ile seyreden bir hastalıktır. Vitiligo vücudun herhangi bir yerini tutabilir. Genellikle vücudun her iki yanı da tutulur. En sık olarak yüz, dudak, el, kol, bacak ve cinsel bölge tutulur.

 • KİMLER VİTİLİGOYA YAKALANIR?

 • Vitiligo her yüz kişiden 1-2 sini etkiler. Etkilenen kişilerin yarısı 20 yaşın altındadır ve etkilenen beş hastadan birinin ailesinde bu hastalık tablosu vardır. Bu hastalık otoimmün (vücudun pigment hücrelerine antikor oluşturduğu) bir hastalıktır. Vitiligosu bulunan hastaların çoğu sağlıklı olmasına rağmen bazı hastalarda guatr hastalığı gibi otoimmün hastalıklar vardır. • DERİNİN RENGİNİ NE BELİRLER?

 • Derideki melanosit denen hücrelerden üretilen melanin adlı madde derimizin rengini(açık veya koyu renkli) oluşunu belirler. Melanosit denen bu hücreler ölür veya melanin salgılayamazlarsa derinin rengi giderek açılır ve sonunda tamamıyla beyazlaşır.

 • VİTİLİGO NASIL GELİŞİR?


 • Tipik olarak vitiligolu deri bölgesi süt beyazı renktedir. Bununla birlikte pigment kaybının derecesine göre renk değişebilir. Lekelerin içinde farklı renk tonları bulunabilir ve etrafı daha koyu bir sınırla çevrili olabilir.

  Vitiligo genellikle hızlı bir pigment kaybı ile başlar. Bu süreç bilinmeyen bir nedenle pigment kaybının durmasına kadar sürer.

  Hastalığın seyri ve şiddeti kişiden kişiye değişir. Açık tenli kişilerde hastalık genellikle yazın deri bronzlaşınca ortaya çıkar. Esmerlerde ise hastalık daha belirgindir. Bazı hastalarda derinin tamamı beyazlaşır.Şiddetli olgularda pigment kaybı tüm vücudu kaplar. Pigment kaybının ne kadar olacağını belirleyen bir bulgu yoktur.

 • VİTİLİGO NASIL GELİŞİR?


 • Bazen en iyi tedavi hastaya herhangi bir tedavi uygulamamaktır. Özellikle açık tenli olan kişilerin sadece güneşten koruyucu kremleri kullanması bile yeterli olabilir. Derinin hastalıklı alanları güneş ışınlarına karşı korumasızdır. Bu alanlarda kolaylıkla güneş yanığı gelişebilir. Koruma amacıyla en az 30 faktörlü güneşten koruyucular kullanılmalıdır.

  Vitiligo lekeleri çeşitli makyaj malzemeleri, kendiliğinden bronzlaşma sağlayan kremler ile kamufle edilebilir. Bu yöntemlerle hastalık tedavi edilmez, fakat lekelerin görünümü düzeltilir. Küçük alanlara iğnelerle deri rengini verecek maddeler enjekte edilebilir. Bu yöntem özellikle küçük alanlarda etkili bir yöntemdir.

  Eğer güneşten koruyucular ve kamuflaj yöntemleri etkisiz kalırsa diğer tedavi yöntemleri uygulanabilir.Tedavide yeniden normal bir pigmentasyon sağlanması amaçlanır. Bu yöntemlerin hiç birisi kalıcı çözüm vermez.

 • ÇOCUKLARDA VİTİLİGONUN TEDAVİSİ


 • Çocuklarda genellikle agresif tedaviler uygulanmaz. Güneşten koruyucular veya kamuflaj en iyi tedavi yöntemidir. Lokal kortikosteroidler dikkatli gözlem altında kullanılabilir. PUVA tedavisi 12 yaşın altında tavsiye edilmez ve bu tedaviye başlamadan evvel riskleri ve faydaları dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir.

  PUVA -PUVA denen bir tedavi yönteminde hastaya psorelen içeren bir hap verilir. Psorelen deriyi ışığa hassas hale getirir. Daha sonra hasta morötesi ışığın bir tipi olan ultraviyole A ışığına maruz bırakılır. Bu tedavi için özel ekipman gerekir. Yüz, üst kol, üst bacak, gövde gibi alanlarda % 50-70 oranında iyileşme olur. Eller ve ayaklar ise tedaviye kötü cevap verir. PUVA tedavisi Dermatoloji Uzmanının gözetiminde yapılmalıdır. Güneş yanığına benzer şikayetler görülebilir. Uzun vadede deride çillenmeye ve cilt kanseri riskinin artmasına neden olabilir. UVA göze de zararlı olduğundan UVA filtresi olan gözlükler seans sırasında ve dışarı güneşe çıkıldığında kullanılmalıdır. Bu gözlüklerin kullanımı katarak gelişimini engeller. 12 yaşın altında, hamilelerde ve bebek emziren kadınlarda PUVA tedavisi uygulanamaz.

  Dar bant UVB - Bu tedavi şeklinde haftada 2-3 seans bir kaç ay boyunca tedaviye alınır Bu tedavinin şu an geniş kullanımı yoktur. Butedavi yöntemi özellikle çocuk hastaları tedavi etmekte kullanılabilir.

  Grafting - Normal sağlıklı derinin sağlıksız alana cerrahi yollarla aktarılması (grafting) az sayıda hastada faydalı olabilen bir yöntemdir. Ayrıca hastalıklı alanın tamamında homojen bir renk dönüşü olmaz.

 • DİĞER TEDAVİ YÖNTEMLERİ

 • Diğer tedavi şekilleri arasında, bağışıklık sistemini düzenleyen maddeler içeren kremlerin kullanımı vardır. Güvenli olduğundan çocuklara ve göz kapağına da uygulanabilir. Excimer laser de tedavi de denenebilir.
 • VİTİLİGO KESİN OLARAK TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

 • Günümüzde vitiligonun nedeni bilinmemektedir, bununla beraber hastalığın ailesel bir özelliği vardır. Hastalığı tedavi edecek çeşitli yöntemler bulunmasına rağmen, hastalığın kesin bir tedavisi yoktur. Vitiligo ile ilgili yapılan araştırmalar halen sürmektedir.
 • HERBALİST BOZKURTBEY'İN VİTİLİGOYA BAKIŞI ve BİTKİSEL TEDAVİSİ

 • Onemli Not:
  Aşağıda belirttiğimiz açıklamalara, vitiligo hastalarını aydınlatmak ve Herbalist BOZKURTBEY'in eşsiz çalışmalarından haberdar etmek amacıyla yer verilmiştir. Amacımız, çeşitli tedavilerden netice alamamış, maddi ve manevi olarak yorgun olan hastalara bir şeyler satmak, pazarlamak veya maddi olarak istismar etmek değildir.

  VİTİLİGO NEDİR? Vücudun farklı bölgelerinde, beyaz lekeler halinde ortaya çıkan, psikolojik kökenli ve çaresiz diye bilinen bir hastalıktır. Halk arasında (ala-alaca) olarak da bilinir.

  Herbalist BOZKURTBEY bu çaresiz hastalığı, özel bitkisel formülleri ile azami 8 ayda %80lere varan bir başarıyla bitiriyor.

  Bu icat niteliğindeki formülleri kullanınız, kullandırınız. Siz de mutlu insanlar arasına katılınız.

 • HERBALİST BOZKURTBEY'E GÖRE VİTİLİGO VE TEDAVİSİ

 • Vitiligo denen rahatsızlık, aynı sedef hastalığı gibi, psikoloji kökenli bir rahatsızlık olup sebepleri de aşağı yukarı aynıdır.

  Bir rahatsızlığı tedavi etmek için, önce nedenini bulmak lazım olduğunu düşünerek yapmış olduğum, uzun yıllarımı alan çalışmalarımın sonucu bu rahatsızlığın her ne kadar dermatolojik bir rahatsızlık gibi görünmesine rağmen, bir immünolojik hastalık olduğunu anladım ve tedavisini bu yönde geliştirdim. Ve bugüne kadar yüzlerce vitiligolu hastanın altı ila sekiz ay arasında, tamamen iyileşmelerini sağladım. Bu hastalığın görüldüğü kişilerin duygusal yapılı, hassas, temiz karakterli, içe dönük kişiliklere sahip olduklarını, korku, ölüm, iflas, ayrılık gibi dramatik olaylar sonucunda, daha fazla etkilenmeleri dolayısıyla beyinden vücuda yayılan elektrik sisteminde meydana gelen spazm sonucu deriye olması gereken rengi veren, melanosit hücrelerine gerekli uyarının yapılmaması dolayısı ile ortaya çıkan bu rahatsızlık, immün sistemin özel bitki özleri formülleri ile uyarılmasıyla melanosit hücrelerinin görevlerini tekrar yerine getirmeye başlaması üzerine ilk iki aydan itibaren beyazlıklar içerisinde normal deri noktalanmaları başlar. Bu spazmın çözüldüğünün habercisidir. Bu haber de bize hastalığın tamamen ortadan kalkacağını müjdeler.

  Rahatsızlığın boyutları, yaşanan olaylar ve etkileri ile ne kadar orantılı ise tedavisinde de kişinin konuya inanması, alışkanlıkları, perhizi ve stresten uzak kalması aynı ölçüde etkilidir. Bir psikologdan yardım alınması ise olumlu sonucun daha kısa sürede gerçekleşmesini sağlar. 15 yıldan bu yana geliştirdiğim bu formüllerle şu anda varmış olduğum noktada, 18 yaş altında %90, sonraki yaşlarda ise %60lara varan başarı oranı TIP TARİHİNDE İNANILMASI GÜÇ BİR VAKADIR.

  Tedavi süresi boyunca, ikişer aylık üç terkip olarak kullanılan, bitki özleri kokteylleri ve bitkisel drogların hiç bir yan etkileri olmamasının yanısıra, hepsi sağlık bakanlığından onayı olan bitkisel ürünlerdir.

  Önemli olan bu bitki özlerinin formüle edilmesidir. İyileşme baş kısmından başlayarak aşağıya doğru ilerler. Bu konuyla ilgili iyileşmiş hasta resimlerini ve konu ile ilgili mailleri aşağıda görebilirsiniz.

 • UMUDUNUZU YİTİRMEYİN. BU KABUSLA YAŞAMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ. HER NE KADAR DOKTORLAR ÇARESİZDİR DESELER DE, POZİTİF BİLİMDE ÇARELER TÜKENMEZ. TEDAVİSİ ÇOK KOLAY OLMASA DA İMKANSIZ DEĞİLDİR.

 • İthal bir takım bitki özlerine ihtiyaç duyulan bu tedavinin iki aylık dönemi size 400 Dolar gibi, bu rahatsızlıkla mukayese bile edilemeyecek kadar küçük bir bedele mal olacaktır.

  HENÜZ TIP DÜNYASINDA BU RAHATSIZLIĞIN KESİN BİR TEDAVİSİ YOKTUR.

  BU ŞANSINIZI DEĞERLENDİRİNİZ


 • HERBALİST BOZKURTBEY'e ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!

 • HERBALİST BOZKURTBEY'E GELMİŞ OLAN VİTİLİGO HASTALIĞI İLE İLGİLİ TEŞEKKÜR VE BİLGİ MAİLLERİNİN BİR KISMINI AŞAĞIDA GÖREBİLİRSİNİZ.

 • Merhaba BOZKURTBEY.

  Oğlumun tıbben çaresini bulamadığımız VİTİLİGO (ALA) hastalığını iyileştirme konusundaki üstün başarınızdan dolayı sizi tebrik ediyor ve ailecek minnettar olduğumuzu bildiriyoruz

  Okula dahi gitmek istemeyen, 9 yaşındaki oğlum Kaan, 4 ay gibi kısa bir sürede yüzde yetmiş oranında normale dönen beyaz lekelerinden kurtulmasıyla psikolojisi de her geçen gün düzelerek arkadaşları ile oynar, okul ve dersleri ile yakından ilgilenir hale gelmiştir.

  Böyle bir sonuca ulaşabildiğiniz için gerçekten teşekkürler.

  Sözünü ettiğiniz son iki aylık terkibi de kullanarak yüzde yüz iyileşmesini de göreceğimize yürekten inandık!

  Firmanızda kayıtlı olan adresimize son iki aylık terkibi de göndermenizi rica ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyoruz

  Oğlumuz Kaan da ellerinizden öpüyor.

  Not: Gönderici firmanın banka hesabına bitkisel ürünlerin ücreti olan 400 Dolar'ı havale ettik

  Murat Aydemir. GURIS A.S-ISTANBUL.
 • ----- Original Message ----- From: "necibe unlu" To: Sent: Thursday, May 23, 2006 19:25 AM Subject: Vitiligo hakkinda bilgi
 • Degerli Bozkurtbey,

  Sizin çalışmalarınızı, Marmara Üniversitesi'nde çalışan bir hemşire arkadaşım telefon ile bildirdi. (Onkoloji servisinden Ayşe Hemşire) herhalde hatırlamışsınızdır. O da sizi bir yakınının akciğer kanseri tedavisi esnasında tanımış. 3 yıldır vitiligo hastası olan bir hemşireyim. Kış döneminde rahatsızlığım azalır gibi oluyor. Bir sağlıkçı olarak bu sorunun üstesinden gelememek beni gerçekten üzüyor. Size vitiligolu bölgelerin resmini yolluyorum, lütfen teşhir etmeyin. Bu konuda bana yardımcı olursanız size ömrümün sonuna kadar minnettar kalırım. Çalışmalarınızda başarılar

  Necibe Unlu.
  Hemsire-Izmir SSK.
 • RAMİ GIDA ÇARŞISINDA TOPTANCILIK YAPMAKTA OLAN KEMAL DİNLER ADLI YURTTAŞIMIZIN TEŞEKKÜR MEKTUBU
 • Değerli Hocam

  Sekiz yıldan beri varolan ve hiç bir yerde çare bulamadığım (Kolsuz Agop bile çare olamadı) PUVA tedavisi yaptırmayı düşündüğüm fakat cilt kanseri olurum korkusuyla cesaret edemediğim, insanların benden kaçar hale geldiği bir durumdayken, sizi ve başarılarınızı bilen bir eczacı yakınımın tavsiyesi ile ulaştığım ve şifa bulduğum Vitiligo hastalığımın altı ay gibi kısa bir sürede yok olmasını sağlayarak bana yeniden yaşama gücü verdiniz. Sağlığınıza duacıyım. Allah (CC) sizden razı olsun.

  Kemal Dinler
  Dinler Toptan Gıda Bakliyat Ltd
  ISTANBUL.
 • HERBALİST BOZKURTBEY'e ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN!

 •                                                                                                                                                  BAŞA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ...